Gorgoda Nedir? Kimdir?

Stoma

Yüksek bitkilerin atmosferle temasta olan dış yüzeyleri, hücre arası boşlukları olmayan epidermis dokusuyla örtülüdür. Bitkilerde, dış ortamdaki gazlarla, bitkinin fizyolojik faaliyeti sonunda oluşan ve epidermis altındaki hücre arası boşluklarda biriken bazı gaz ve su buharının değişimini sağlamak amacıyla epidermiste stoma (gözenek) adı verilen açıklıklar bulunur. Stoma, aralarında por (stoma açıklığı) bulunan birbirine bağlı iki stoma […]
Yüksek bitkilerin atmosferle temasta olan dış yüzeyleri, hücre arası boşlukları olmayan epidermis dokusuyla örtülüdür. Bitkilerde, dış ortamdaki gazlarla, bitkinin fizyolojik faaliyeti sonunda oluşan ve epidermis altındaki hücre arası boşluklarda biriken bazı gaz ve su buharının değişimini sağlamak amacıyla epidermiste stoma (gözenek) adı verilen açıklıklar bulunur. Stoma, aralarında por (stoma açıklığı) bulunan birbirine bağlı iki stoma hücresi (kilit hücresi, bekçi hücresi)nden oluşur.

Stoma hücrelerinin şekli fasulye tanesine benzer. Stoma hücrelerinin etrafında genellikle 4 tane, büyüklük ve şekil bakımından diğer epidermis hücrelerinden farklı olan hücreler bulunur; bunlara yardımcı hücreler ya da komşu hücreler denir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022