Gorgoda Nedir? Kimdir?

Stonehenge

İngiltere’de Salisbury’nin kuzeyindeki bir ovada yer alan ve M.Ö. 3. bin yılda yapıldığı sanılan dikilitaşlardan oluşmuş anıtsal yapı. Taş devrinin sonunda, bronz devrinin başında yapıldığı anlaşılan anıt, iç içe iki daireden oluşur. Büyük dairenin çapı 32 metredir. Daireyi oluşturan tek parça taşların boyları 6 metreden fazladır. Bu dikilitaşların üzerinde kiriş olarak, yassı ve ağır taşlar […]
İngiltere’de Salisbury’nin kuzeyindeki bir ovada yer alan ve M.Ö. 3. bin yılda yapıldığı sanılan dikilitaşlardan oluşmuş anıtsal yapı.

Taş devrinin sonunda, bronz devrinin başında yapıldığı anlaşılan anıt, iç içe iki daireden oluşur. Büyük dairenin çapı 32 metredir. Daireyi oluşturan tek parça taşların boyları 6 metreden fazladır. Bu dikilitaşların üzerinde kiriş olarak, yassı ve ağır taşlar yer alır.

Tarih öncesinden kalan bu anıtı meydana getiren taşların, sallarla Fransa ya da İrlanda’dan getirildiği sanılıyor. İlk olarak M.Ö. 3100 yıllarında yapıldığı, belli aralıklarla onarıldığı ve büyütüldüğü düşünülüyor.

Tarihçi Profesör Gerald Hawkins’e göre, dikilitaşlardan oluşan bu daireler M.Ö. 200 yıllarında gözlem evi olarak kullanılmıştır. O çağdaki insanlar çoğunlukla yıldızlara taptıkları için, yıldızların gözlenmesi bir çeşit dini zorunluluktu. Keltlere ait bir din olan Druidizm mensupları, her yıl 21 Haziranda burada gece ayini yaparlar.

Bu taş anıtta yazıt ve kesin bilgi verebilecek başka bir belge yoktur. Fakat Stonehenge, en eski ve en büyük dikilitaş topluluklarından biridir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022