Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sultan Dağları

Akdeniz bölgesinin Göller Yöresi’nde bulunan sıradağlardır. Batı Toroslar’ın uzantısıdır. İç Anadolu bölgesi ile Göller Yöresi arasında doğal sınır oluşturur. Sultan dağlarının doğusunda Eber ve Akşehir gölleri, batısında Beyşehir Gölü vardır. Doğu etekleri dik biçimde iner. Batı bölümünde bulunan çukur alanlara daha yumuşak biçimde iner. En yüksek noktaları, Hacıbaba Tepesi ile en kuzeyde olan Topraktepe’dir. Uzunluğu […]
Akdeniz bölgesinin Göller Yöresi’nde bulunan sıradağlardır. Batı Toroslar’ın uzantısıdır. İç Anadolu bölgesi ile Göller Yöresi arasında doğal sınır oluşturur. Sultan dağlarının doğusunda Eber ve Akşehir gölleri, batısında Beyşehir Gölü vardır. Doğu etekleri dik biçimde iner. Batı bölümünde bulunan çukur alanlara daha yumuşak biçimde iner. En yüksek noktaları, Hacıbaba Tepesi ile en kuzeyde olan Topraktepe’dir. Uzunluğu yaklaşık olarak 100 km’dir. Güneydoğuya doğru yüksekliği azalır. Bu alçalmada Konya-Beyşehir kara yolu geçer. En güneyinde Erenler Dağı ile Alacadağ volkanik dağları vardır.

Sultan Dağları’nın doğal bitki örtüsü çalılardan oluşur. Bazı kuytu köşelerinde seyrek ormanlık alanlar vardır. Doğu etekleri meyve bahçeleriyle kaplıdır. Bu bölgelerde nüfus yoğunluğu fazladır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022