Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sultan (Padişah) V.Murat

Otuz üçüncü Osmanlı Padişahı. 1840 yılında İstanbul’da doğdu. Abdülmecit’in oğludur. İyi bir öğrenim gördü. Genel kültür, edebiyat ve müzik alanlarında başarılı oldu. Babasının öldüğü 1861 yılında amcası Sultan Aziz’in tahta çıkmasıyla hareketleri saray adamları tarafından izlenmeye başlandı; yarı tutuklu sayılabilecek bir hayata zorunlu bırakıldı. İnce ve duyarlı bir kişiliği olduğu için bu baskı sinirleri üzerinde […]
Sultan (Padişah) V.MuratOtuz üçüncü Osmanlı Padişahı. 1840 yılında İstanbul’da doğdu. Abdülmecit’in oğludur. İyi bir öğrenim gördü. Genel kültür, edebiyat ve müzik alanlarında başarılı oldu. Babasının öldüğü 1861 yılında amcası Sultan Aziz’in tahta çıkmasıyla hareketleri saray adamları tarafından izlenmeye başlandı; yarı tutuklu sayılabilecek bir hayata zorunlu bırakıldı. İnce ve duyarlı bir kişiliği olduğu için bu baskı sinirleri üzerinde derin etkiler bıraktı. Devrin meşrutiyetçi aydınları üzerinde hürriyetçi düşüncelerin yaşama geçirilebilmesi yolunda yararlı olabileceği düşüncesini uyandırdı. Bu düşünce zamanla karşılıklı yardımlaşma ve destekleme çizgisine kadar ulaştı.

Sultan Aziz’in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan bu çalışmaların sonunda büyük bir yorgunluk ve sinir zayıflığına uğradı. Cülüsunun haftasında Sultan Aziz’in ölmesi de bu zayıflığı sara nöbetlerine ve delilik krizlerine çevirdi. Avrupa’dan getirilen doktorlarda bu hastalığa çare bulamadılar. Bu olaylar üzerine kardeşi Abdülhamit II. tahta çıkarıldı. Böylece V. Murat’ın 93 gün süren saltanatı sona erdi. 28 yıl boyunca Çırağan Sarayı’nda zaman zaman iyileşerek kendi hâlinde yaşadı. Bağırsaklarında başgösteren bir kanama sonunda öldü. Mezarı annesi Şevketza Kadın’ın Yenicami yakınındaki türbesine gömüldü.
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021