Gorgoda Nedir? Kimdir?

Sürdürülebilir Kalkınma

Doğal kaynakların sürekliliğini tehlikeye düşürmeden gerçekleştirilen ekonomik kalkınma. Sürdürülebilir kalkınmanın önemi son yirmi yılda ortaya çıkmıştır. Bu uygulamanın amacı çevreye olabildiğince az atık vermek ve doğal kaynakların tükenmemesi için gerekli önlemleri almaktır. Sürdürülebilir kalkınma, dünya devletlerinin hepsini kapsayan bir olgudur. Çünkü doğa insanın oluşturduğu yapay sınırları dikkate almaz. Örnek olarak, yakın geçmişte Almanya’nın endüstri bacalarından […]
Doğal kaynakların sürekliliğini tehlikeye düşürmeden gerçekleştirilen ekonomik kalkınma. Sürdürülebilir kalkınmanın önemi son yirmi yılda ortaya çıkmıştır. Bu uygulamanın amacı çevreye olabildiğince az atık vermek ve doğal kaynakların tükenmemesi için gerekli önlemleri almaktır.

Sürdürülebilir kalkınma, dünya devletlerinin hepsini kapsayan bir olgudur. Çünkü doğa insanın oluşturduğu yapay sınırları dikkate almaz. Örnek olarak, yakın geçmişte Almanya’nın endüstri bacalarından çıkan gazlar İskandinav ülkelerinde asit yağmurlarına neden olmuştur. Gelişmiş ülkeler tarafından üretilen klorlu ve florlu gazlar Antarktika üzerinde ozon delinmesine neden olmuştur.

Sürdürülebilir kalkınmanın bir diğer amacı da yenilenebilir doğal kaynakların sürekli kullanılabilir durumunu sağlamak ve yenilenemeyen doğal kaynakların tüketilme derecesini dengelemek, tamamen tükenmesini önlemektir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022