Gorgoda Nedir? Kimdir?

Suyun Kaldırma Kuvveti

Suyun kaldırma kuvvetine ilişkin fizik yasası, M.Ö. 3. yüzyılda Eski Yunanlı bilim adamı Archimedes tarafından bulunmuştur. Buna göre bütünü ya da bir bölümü durgun bir sıvı içerisine daldırılan bir cisme, cismin yerini aldığı sıvının ağırlığına eşit aşağıdan yukarı doğru yönlenmiş bir kuvvet uygulanır ve cisim batmaz. Bu fizik yasası, sıvıların yanı sıra, bir başka akışkan […]
Suyun kaldırma kuvvetine ilişkin fizik yasası, M.Ö. 3. yüzyılda Eski Yunanlı bilim adamı Archimedes tarafından bulunmuştur. Buna göre bütünü ya da bir bölümü durgun bir sıvı içerisine daldırılan bir cisme, cismin yerini aldığı sıvının ağırlığına eşit aşağıdan yukarı doğru yönlenmiş bir kuvvet uygulanır ve cisim batmaz. Bu fizik yasası, sıvıların yanı sıra, bir başka akışkan olan gazlar için de uygulanır. Bu yasa gemilerin tonlarca ağırlıklarına karşın nasıl deniz yüzeyinde durabildiklerini açıklamakla kalmaz, aynı zamanda bir balonun havada yükselmesini ve sıvı içindeki cisimlerin gerçek ağırlıklarından çok daha hafif çekmesini de açıklar.

Bir cismin bir sıvının içinde yüzüp yüzemeyeceğini belirlerken, cismin yoğunluğu (kütle/hacim) dikkate alınır. Cismin yoğunluğu sıvınınkinden daha azsa cisim yüzer. Cismin yoğunluğu sıvınınkinden fazlaysa cisim batar. Cismin yoğunluğuyla sıvının yoğunluğunun birbirine eşit olduğu durumlardaysa cisim sıvının içinde askıda kalır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022