Gorgoda Nedir? Kimdir?

Suyun Sertliği

Su doğada bulunduğu gibi yerleşim merkezlerine taşınmaz. Su kullanıma açılmadan önce belli işlemlerden geçirilerek mikroplardan ve çeşitli safsızlıklardan arındırılır; canlılara yararlı olabilecek ya da korunabilmesini sağlayacak maddeler eklenir. Bütün bu işlemler belli standartlar dikkate alınarak yapılır. Bunlardan biri de içime ve kullanıma uygun suyun sertlik derecesidir. Suyun sertlik derecesi 100 cm3 suda mg cinsinden CaO3 […]
Su doğada bulunduğu gibi yerleşim merkezlerine taşınmaz. Su kullanıma açılmadan önce belli işlemlerden geçirilerek mikroplardan ve çeşitli safsızlıklardan arındırılır; canlılara yararlı olabilecek ya da korunabilmesini sağlayacak maddeler eklenir. Bütün bu işlemler belli standartlar dikkate alınarak yapılır. Bunlardan biri de içime ve kullanıma uygun suyun sertlik derecesidir.

Suyun sertlik derecesi 100 cm3 suda mg cinsinden CaO3 miktarıyla verilir. Suyun sertliğine kalsiyum bikarbonat, Ca(HCO3)2 ve magnezyum bikarbonat, Mg(HCO3)2 neden oluyorsa, su ısıtılarak bu tuzlar karbonatları olarak çöktürülür. Bu yol ile giderilen sertliğe geçici sertlik denir. Kalıcı sertlik kalsiyum sülfat, CaSO4 ve magnezyum sülfat, MgSO4 nedeniyle olur ve suyun kaynatılmasıyla giderilemez.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022