Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tahvil

Devletin ya da özel bir kuruluşun borç para almak için çıkardığı alınıp satılabilen faizli senet. Bu işlem, kısa zamanda kaynak bulmanın en iyi yöntemidir. Tahvil çıkarma yetkisi, özel hukuk alanında yalnızca anonim şirketlere tanınmıştır. Bunun yanında, özel yasalarla da bazı kişilerin tahvil çıkarmasına izin verilir. Tahvilin üzerinde yazılı olan değerine nominal değer denir. Bu değer […]
Devletin ya da özel bir kuruluşun borç para almak için çıkardığı alınıp satılabilen faizli senet. Bu işlem, kısa zamanda kaynak bulmanın en iyi yöntemidir.

Tahvil çıkarma yetkisi, özel hukuk alanında yalnızca anonim şirketlere tanınmıştır. Bunun yanında, özel yasalarla da bazı kişilerin tahvil çıkarmasına izin verilir. Tahvilin üzerinde yazılı olan değerine nominal değer denir. Bu değer değişmez. Ancak tahvillerin piyasadaki satış değerleri değişir. Bu değer nominal değerin altında ya da üstünde olabilir.

Tahviller borçluları bakımından, devlet tahvilleri, banka tahvilleri ve şirket tahvilleri olmak üzere üçe ayrılır. Tahviller faiz ödeme şekilleri bakımından da değişken faizli tahviller ve sabit faizli tahviller olarak ikiye ayrılır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022