Gorgoda Nedir? Kimdir?

Takım

Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup, familyaların bir araya gelmesiyle oluşur. Familyalar takımları, takımlar da sınıfları meydana getirir. Bu sınıflandırmada, arada şubeler ve alttakımlar bulunabilir. Örneğin geviş getiren hayvanlar, omurgalı hayvanlar şubesinin memeliler sınıfından çift parmaklılar takımının bir alttakımıdır. Bu alttakım da familyalara ayrılır. Örneğin çekirge, böcekler (Insecta) sınıfının, düz kanatlılar (Orthoptera) takımındaki türlere verilen […]
Canlıların sınıflandırılmasında kullanılan bir terim olup, familyaların bir araya gelmesiyle oluşur. Familyalar takımları, takımlar da sınıfları meydana getirir. Bu sınıflandırmada, arada şubeler ve alttakımlar bulunabilir.

Örneğin geviş getiren hayvanlar, omurgalı hayvanlar şubesinin memeliler sınıfından çift parmaklılar takımının bir alttakımıdır. Bu alttakım da familyalara ayrılır.

Örneğin çekirge, böcekler (Insecta) sınıfının, düz kanatlılar (Orthoptera) takımındaki türlere verilen genel addır. Düz kanatlılar takımını oluşturan Familyalar ve hatta cinsler arasında çok belirgin yapısal farklılıklar olmasına karşın, tüm çekirgeler genel bir vücut yapısına sahip olduklarından aynı takımda birleştirilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022