Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tambur

Klâsik Türk müziğinin başlıca çalgılarından biri olan, yay ya da mızrapla çalınan, uzun saplı, telli, tahta çalgı. Tanbur olarak da bilinir. Sözcüğün kökeni Arapça “tunbur”a dayanır. Tunburun ise Sümer dilinde yarım küre biçimindeki gövdesi ve uzun sapı olan “pantur”dan geldiği kabul edilir. Asya’daki Türk cumhuriyetlerinde kullanılan buna benzer çalgılar tambura, dombra gibi adlar taşır. Ahşap […]
Klâsik Türk müziğinin başlıca çalgılarından biri olan, yay ya da mızrapla çalınan, uzun saplı, telli, tahta çalgı. Tanbur olarak da bilinir. Sözcüğün kökeni Arapça “tunbur”a dayanır. Tunburun ise Sümer dilinde yarım küre biçimindeki gövdesi ve uzun sapı olan “pantur”dan geldiği kabul edilir. Asya’daki Türk cumhuriyetlerinde kullanılan buna benzer çalgılar tambura, dombra gibi adlar taşır.

Ahşap dilimlerin yan yana yapıştırılmasıyla oluşturulan yarım küre biçimindeki tambur gövdesine yaklaşık 104 cm olan ahşap bir sap eklidir. Bu oldukça uzun olan saptaki perde sayısı 40-50 arasında değişir. Tamburun yedi teli vardır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022