Gorgoda Nedir? Kimdir?

Taşımacılık

Köyler, kentler, ülkeler arasında bir yerden başka bir yere yolcu ya da yük taşınması. Bugün kara yolu ulaşımının gelişmesi, özellikle gelişmiş ülkelerde günlük yaşamı büyük ölçüde etkilemiştir. Bunlardan en iyi yöntem olan hızlı taşıma (raylı sistem), kent içi ulaşımda toplu taşımacılık sorununa bir çözüm getirmiştir. Bunların en önemlilerinden olan metronun merkezi kalabalık kentlerdir. Örnek olarak, […]
Köyler, kentler, ülkeler arasında bir yerden başka bir yere yolcu ya da yük taşınması. Bugün kara yolu ulaşımının gelişmesi, özellikle gelişmiş ülkelerde günlük yaşamı büyük ölçüde etkilemiştir. Bunlardan en iyi yöntem olan hızlı taşıma (raylı sistem), kent içi ulaşımda toplu taşımacılık sorununa bir çözüm getirmiştir. Bunların en önemlilerinden olan metronun merkezi kalabalık kentlerdir. Örnek olarak, New York, Paris ve Berlin verilebilir.

Yirminci yüzyılın ortalarına doğru gemi yapımının ve limanların gelişmesiyle deniz yolu ulaşımıyla yapılan taşımacılık önem kazanmıştır. Deniz taşımacılığı daha çok kıyı bölgelerindeki yerleşim merkezleri arasında yapılmaktadır. Çünkü gemiler, uzun mesafelere çok sayıda yolcu ve çok miktarda yük taşıyabilir. Ayrıca, yolcu ve yük taşınmacılığında demir yollarından da yararlanılır. Demir yolu ulaşımı özellikle ağır yük (kömür, beton vb.) taşımacılığında büyük önem taşımaktadır.

Hava yolu ulaşımıyla taşımacılığın hızlı olması sayesinde zaman kaybı önlenmektedir. Bu nedenle de yolcu ve yük taşınmasında öncelikli olarak tercih edilir. Uçakların kalkıp inmesi için hava alanları yapılmıştır. Hava alanları daha çok büyük kentlerin (Ankara, İstanbul vb.) çevresinde bulunur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022