Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tavla Oyunu

İki zar ve pullarla, bir tahta ya da masa üzerinde oynanan bir oyun. İki kişilik bir oyundur. Oyun tahtası her biri altışar haneye bölünmüş dört bölümden oluşur. Eşik olarak adlandırılan dikey bir hat oyun alanını ikiye bölerek iç ve dış bölgeyi birbirinden ayırır. Her oyuncunun 15 pulu vardır ve bu pul grupları iki farklı renktedir. […]
İki zar ve pullarla, bir tahta ya da masa üzerinde oynanan bir oyun. İki kişilik bir oyundur. Oyun tahtası her biri altışar haneye bölünmüş dört bölümden oluşur. Eşik olarak adlandırılan dikey bir hat oyun alanını ikiye bölerek iç ve dış bölgeyi birbirinden ayırır. Her oyuncunun 15 pulu vardır ve bu pul grupları iki farklı renktedir.

Oyuna başlarken pullar tahta üzerine belirli bir düzene göre dizilirler. Oyuncular, attıkları zara göre, pulları birbirlerinin aksi yönüne hareket ettirerek, kendi iç bölgelerine biriktirmeye çalışırlar. Bütün pullarını kendi iç bölgesine toplayan oyuncu, yine attığı zarın değerine göre bu pulları oyunun dışına alır. Pulların tamamını ilk toplayan oyuncu, oyunu kazanmış olur.

Oyunun geçmişi M.Ö. 3. bin yıla kadar uzanır. Eski Roma’da günümüz tavlasın çok benzer bir oyunun, On İki Çizgili Oyun adıyla oynandığı bilinmektedir. Daha sonra özellikle Doğu Akdeniz ülkelerinde yaygın bir oyun hâline geldi. Günümüzdeyse tün dünyada tanınan bir oyundur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022