Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tavşan

Kemirgen, memeli bir hayvandır. Genellikle kulakları başından daha uzun, kısa kuyruğu dışında uzunluğu 40-70 cm’dir. Arka bacakları daha uzun, dudakları kalın, yarık ve çok hareketlidir. Kuyruğu kısa, kuyruk altı beyazdır, ayakları tabanı ve parmakları kıllarla örülüdür. Tüyleri az çok yünü andırır. Türleri pek çoktur; Avrupa’nın kuzeyinde yaşayan kar tavşanı, Mısır tavşanı, Tibet’in Tolay tavşanı, Gröland […]

Tavşan
Tavşan

Kemirgen, memeli bir hayvandır. Genellikle kulakları başından daha uzun, kısa kuyruğu dışında uzunluğu 40-70 cm’dir. Arka bacakları daha uzun, dudakları kalın, yarık ve çok hareketlidir. Kuyruğu kısa, kuyruk altı beyazdır, ayakları tabanı ve parmakları kıllarla örülüdür. Tüyleri az çok yünü andırır. Türleri pek çoktur; Avrupa’nın kuzeyinde yaşayan kar tavşanı, Mısır tavşanı, Tibet’in Tolay tavşanı, Gröland ve Alaska’da yaşayan Kutup kar tavşanı en tanınan türleri arasındadır.

Ülkemizde yaygın olarak görülen türü bayağı tavşandır. Toprağın içine in eşmez, yerin üstüne bir çeşit yuva yapar. Karnını doyurmak için geceleri ortaya çıkar. Lahana, havuç, yonca, pancar ve maydanoz en sevdiği yiyeceklerdir. Genellikle küçük bir alan içinde yaşamakla birlikte, özellikle kuzey bölgelerinde bulunan türleri ara sıra kitlesel halde göç ederler. Yılda dört defa doğurur ve her seferinde 2-4 yavru yapar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2023