Gorgoda Nedir? Kimdir?

Teneke

Yaşar Kemal’in 1955’te yayımlanan kısa romanıdır. Romandaki olaylar Çukurova’nın bir ilçesinde geçer. Üç aydır kaymakamsız kalmış ilçede çeltik ekme zamanı gelmiştir. Çeltik ağalarının kirli işlerine bulaşmak istemeyen Kâtip Resul Efendi, çeltik ruhsatı almak için yapılacak başvuruları kaymakam yokluğunda kabul etmek istemez. İlçeye atanan, kaymakam okulunu yeni bitirmiş bir gençtir. O da çeltik ağalarının oyununu hemen […]
Yaşar Kemal’in 1955’te yayımlanan kısa romanıdır. Romandaki olaylar Çukurova’nın bir ilçesinde geçer. Üç aydır kaymakamsız kalmış ilçede çeltik ekme zamanı gelmiştir. Çeltik ağalarının kirli işlerine bulaşmak istemeyen Kâtip Resul Efendi, çeltik ruhsatı almak için yapılacak başvuruları kaymakam yokluğunda kabul etmek istemez. İlçeye atanan, kaymakam okulunu yeni bitirmiş bir gençtir. O da çeltik ağalarının oyununu hemen görür. Resul Efendiden aldığı bilgilerden yararlanır. Köylülerle birlikte olarak çeltik ağalarına karşı savaşım başlatır. Ne var ki çeltik ağaları savaşımı kazanır. Ankara’ya baskı yaparak kaymakamın başka bir ilçeye atanmasını sağlarlar. Kaymakam giderken çocuklara arkasından boş teneke kutuları çaldırtırlar. Kaymakam savaşımı yarım kaldığı için üzülmekte; ama haklı davasında kendisine destek çıkan birkaç köylünün varlığı ile de mutlu olmaktadır.

Romanın en önemli özelliği ayrıntıya inmemesi, okuyucuya yorum olanağı sağlamasıdır. Roman klâsik bir olgunluk taşımaktadır.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022