Gorgoda Nedir? Kimdir?

Termitler

Isoptera takımına ait iki bin kadar böcek türünün ortak adı. Genellikle tropikal iklimde topluluk hâlinde yaşarlar. Termitler, ağaç gövdelerinde, kavuklarda, topraktan ya da dışkıdan yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Termit yuvalarında milyonlarca ergin birey bulunur. Kraliçe, ortalama olarak her üç saniyede bir yumurtlar; kraliçe kral termitle birlikte, ayrı bir bölmede yaşar. Aynı termit topluluğunda kanatlı ve kanatsız […]
Isoptera takımına ait iki bin kadar böcek türünün ortak adı. Genellikle tropikal iklimde topluluk hâlinde yaşarlar. Termitler, ağaç gövdelerinde, kavuklarda, topraktan ya da dışkıdan yaptıkları yuvalarda yaşarlar. Termit yuvalarında milyonlarca ergin birey bulunur. Kraliçe, ortalama olarak her üç saniyede bir yumurtlar; kraliçe kral termitle birlikte, ayrı bir bölmede yaşar.

Aynı termit topluluğunda kanatlı ve kanatsız termitler bulunur. Kanatsız termitler yumurtlamaz; bunlar işçi termitlerdir. İşçi termitler yuvayı korur ve besin sağlar. Termitler çoğunlukla otçuldur. Ahşap bir yapıyı bile bir termit kolonisi rahatlıkla un ufak edebilir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022