Gorgoda Nedir? Kimdir?

Ticaret

Kâr sağlamak amacıyla yapılan alışveriş işlerinin hepsi. Bu alış veriş köyler, kentler ve ülkeler arasında yapılabilir. Alışveriş, ülke içinde yapılıyorsa “iç ticaret” denir. İç ticaretin yapıldığı yerler; dükkânlar, mağazalar, pazarlar ya da panayırlardır. İç ticaret bir bölgede yetiştirilen bir ürünün, ihtiyacı olan başka bir bölgeye gönderilmesiyle gerçekleşir. Alışveriş, ülkeler arasında yapılıyorsa buna da “dış ticaret” […]
Kâr sağlamak amacıyla yapılan alışveriş işlerinin hepsi. Bu alış veriş köyler, kentler ve ülkeler arasında yapılabilir. Alışveriş, ülke içinde yapılıyorsa “iç ticaret” denir. İç ticaretin yapıldığı yerler; dükkânlar, mağazalar, pazarlar ya da panayırlardır. İç ticaret bir bölgede yetiştirilen bir ürünün, ihtiyacı olan başka bir bölgeye gönderilmesiyle gerçekleşir.

Alışveriş, ülkeler arasında yapılıyorsa buna da “dış ticaret” denir. Dış ticarette çeşitli ülkelerde yetiştirilen ve üretilen ürünler, ülkeler arasında alınıp satılır. Dış ticaret ithalât ve ihracat şeklinde gerçekleştirilir. Türkiye’nin ithal ettiği ürünlerin başında; ham petrol, makineler ve ulaşım araçları gelir. Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerse; gıda maddeleri, çeşitli sanayi ürünleri, canlı hayvan, içki ve tütündür.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022