Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tifo

Etkeni, vücuda mikroplu su ve besinlerin yenmesiyle giren Salmonella typhi türü bakteri olan enfeksiyon hastalığı. Büyük tifo salgınlarının çoğu kent su şebekesinin kirlenmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, bakteriyi vücutlarında barındıran taşıyıcıların besinler, süt ve suyla temas etmesiyle, sinekler aracılığıyla ya da temizlik amacıyla mikroplu suların kullanılmasıyla da bulaşma olabilir. Kirli sularda yetişen kabuklu deniz […]
Etkeni, vücuda mikroplu su ve besinlerin yenmesiyle giren Salmonella typhi türü bakteri olan enfeksiyon hastalığı. Büyük tifo salgınlarının çoğu kent su şebekesinin kirlenmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, bakteriyi vücutlarında barındıran taşıyıcıların besinler, süt ve suyla temas etmesiyle, sinekler aracılığıyla ya da temizlik amacıyla mikroplu suların kullanılmasıyla da bulaşma olabilir. Kirli sularda yetişen kabuklu deniz hayvanları, özellikle istiridyeler ve arıtılmamış kanalizasyon sularıyla sulanan topraklarda yetişen sebzelerin yenmesi de tehlikelidir.

Hastalığın önlenmesinde kanalizasyon sularının arıtılması ve kullanım sularının klorlanması önde gelir. 20. yüzyılın ilk yarılarında ölü tifo mikrobu kullanılarak hazırlanan aşı özellikle orduda ve çeşitli kuruluşlarda kullanılmış ve hastalığın ortaya çıkma sıklığının düşürülmesine katkıda bulunmuştur. Tedavide 1948’den sonra antibiyotiklerin kullanılmasıyla tifo hastalığında azalma görülmüştür.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022