Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tolunoğulları

Bağdat’taki Abbasi yönetiminden bağımsız olarak kurulan ve 868-905 tarihleri arasında Mısır ve Suriye’ye egemen olan ilk yerel hanedanlık. Kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Oğuz Türkleri’nden olan Tolun, Halife Mu’tasım döneminde, cesareti ve bilgisiyle ün yapmıştı. Abbasiler tarfından Mısır’a vali olarak atandı. Ahmet, Mısır’ı başarıyla yönetti ve güçlü bir ordu kurdu. Bağdat’taki yönetimle arası açılınca bağımsızlığını ilân etti […]
Bağdat’taki Abbasi yönetiminden bağımsız olarak kurulan ve 868-905 tarihleri arasında Mısır ve Suriye’ye egemen olan ilk yerel hanedanlık. Kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Oğuz Türkleri’nden olan Tolun, Halife Mu’tasım döneminde, cesareti ve bilgisiyle ün yapmıştı. Abbasiler tarfından Mısır’a vali olarak atandı. Ahmet, Mısır’ı başarıyla yönetti ve güçlü bir ordu kurdu.

Bağdat’taki yönetimle arası açılınca bağımsızlığını ilân etti (875-884). Kısa zamanda Suriye ve Çukurova yöresini ele geçirdi. Ahmet’ten sonra yerine geçen oğlu Humâreveyh zamanında devletin sınırları Toroslar’dan Irak’a kadar genişledi. Ancak onun yerine vârisleri devleti koruyamadılar. 905’de Abbasi orduları Mısır’a girerek Tolunoğulları’na son verdiler.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022