Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tomurcuk

Bitkilerde ana canlının üreme bölgelerinde gelişen yeni birey. Gövde, uç kısmında bulunan büyüme noktasındaki hücrelerin çoğalıp büyümesi ve farklılaşmasıyla uzar ve gelişir. Büyüme noktasının üzeri kış mevsiminde hücrelerin zarar görmesini önlemek için üst üste gelerek sıkışmış yapraklarla örtülür, buna “tomurcuk” denir. Tomurcuğu meydana getiren ve genellikle pul şeklindeki değişikliğe uğramış yapraklara “tomurcuk pulu” denir. Bu […]
Bitkilerde ana canlının üreme bölgelerinde gelişen yeni birey. Gövde, uç kısmında bulunan büyüme noktasındaki hücrelerin çoğalıp büyümesi ve farklılaşmasıyla uzar ve gelişir. Büyüme noktasının üzeri kış mevsiminde hücrelerin zarar görmesini önlemek için üst üste gelerek sıkışmış yapraklarla örtülür, buna “tomurcuk” denir.

Tomurcuğu meydana getiren ve genellikle pul şeklindeki değişikliğe uğramış yapraklara “tomurcuk pulu” denir. Bu pullar farklı türlerde farklı şekillerdedir. Ana eksenin ucundaki tomurcuğa tepe (terminal) tomurcuğu, eksen üzerinde yan dalların kökenini oluşturan tomurcuklara yan (lateral) tomurcuk denir.

Her yan tomurcuk bir yaprak koltuğunda bulunduğundan, bu tomurcuklara koltuk altı (aksillar) tomurcuğu denir. Yaprak ve yaprakların koltuğundaki yan tomurcukların bulunduğu bölgeye, düğüm (nod), iki düğüm arasındaki mesafeye de düğümler arası (inter nod) denir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022