Gorgoda Nedir? Kimdir?

Toplardamarlar

Vücutta kullanılan kanı akciğere pompalanmak üzere kalbe getiren damarlardır. Genişlikleri atardamarlardan daha fazladır. Toplardamarların içine kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıklar bulunur. Duvarları ise atardamar duvarından daha incedir. Kalpten uzakta bulunan organlardan kanı toplayarak kalbe ileten damarlar sistemi. Toplardamarlar içerisindeki basınç atardamarlardan daha düşük olduğu için, çeperlerinin o kadar kalın olması gerekmemektedir. Ancak çapları daha büyüktür. […]
ToplardamarlarVücutta kullanılan kanı akciğere pompalanmak üzere kalbe getiren damarlardır. Genişlikleri atardamarlardan daha fazladır. Toplardamarların içine kanın geri kaçmasını önleyen kapakçıklar bulunur. Duvarları ise atardamar duvarından daha incedir.

Kalpten uzakta bulunan organlardan kanı toplayarak kalbe ileten damarlar sistemi. Toplardamarlar içerisindeki basınç atardamarlardan daha düşük olduğu için, çeperlerinin o kadar kalın olması gerekmemektedir. Ancak çapları daha büyüktür. Bu nedenle daha fazla kan taşırlar. Toplardamarlar daha fazla kan taşıdıkları için vücudumuzun kan deposu olarak da bilinirler.

Kanı, kalbe yer çekiminin tersine iletebilmek için toplardamarların içlerinde kapakçıklar bulunur. Bu sayede kan toplardamarlar içerisinde yalnızca kalp yönünde hareket eder.

Uzun süre ayakta kalınması, bacak toplardamarlarına çok fazla kan birikmesine neden olur. Biriken bu kan, damar çeperinin ince olmasından dolayı, çeper yapısının bozulmasına yol açar. Bu da genellikle yaşlı insanlarda ortaya çıkan ve “varis” denen bir damar bozukluğuna yol açar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022