Gorgoda Nedir? Kimdir?

Toprak Boyalar

En eski boya çeşididir. Renkli toprak, taş veya çeşitli minerallerden elde edilir. Bunlar yerden kazılır, bol suda temizlenir ve çözüştürülür. Bu işlem büyük fıçılarda yapılır. Fıçıya konan boya maddesi suyun […]

En eski boya çeşididir. Renkli toprak, taş veya çeşitli minerallerden elde edilir. Bunlar yerden kazılır, bol suda temizlenir ve çözüştürülür. Bu işlem büyük fıçılarda yapılır. Fıçıya konan boya maddesi suyun yüzüne çıkar, diğer artıklar dibe çöker. Su yüzüne çıkan boya maddesi peş peşe birkaç fıçıda aynı işlemden geçirilerek boya maddesi iyice temizlendikten sonra kurutma havuzlarına alınır. Kuruduktan sonra öğütülür. Belli oranlarda birbirine karıştırılarak istenilen renkler elde edilir, paketlenerek satılır.

Normal içme suyunda eritilerek kullanılır. Eritme işlemi cam, porselen veya emaye kaplarda yapılır. Cam veya ağaç çubuklarla karıştırılır. Yüzeye sürülmeden önce yüzeydeki tozlar fırçalanarak alınmalıdır. Boyanacak yüzey kuru olmalıdır. Yüzeye temiz beyaz bez, fırça veya süngerle sürülür. Boya mobilya üzerine uygulanmadan aynı cins ağaçtan hazırlanmış örnek bir parça üzerinde denenmelidir. Artan boya sıvısı cam veya plastik kaplarda 3-4 ay bozulmadan saklanabilir. Mobilya dekorasyon işlerinde geniş kullanma alanı vardır. Onarma ve gözenek macunları da toprak boyalarla renklendirilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021