Gorgoda Nedir? Kimdir?

Toprak Kaynakları

Dünya’da yaşamın sürekliliği hava, su ve toprak sayesinde mümkündür. Hayvanların varlığının bitkilere bağlı olması gibi, bitkilerin varlığı da toprağa bağlıdır. Kereste, kâğıt, pamuk ve birçok mineral de topraktan sağlanır. Toprakta bulunan mikroorganizmalar atıkların parçalanma işlemini gerçekleştirirler. Topraklar renk, içerik, gözeneklilik, asitlilik ve derinlikleri bakımından farklılık gösterirler. Bu nedenlerle değişik özelliklerdeki topraklarda değişik bitkilerin yetiştiği görülür. […]
Dünya’da yaşamın sürekliliği hava, su ve toprak sayesinde mümkündür. Hayvanların varlığının bitkilere bağlı olması gibi, bitkilerin varlığı da toprağa bağlıdır. Kereste, kâğıt, pamuk ve birçok mineral de topraktan sağlanır. Toprakta bulunan mikroorganizmalar atıkların parçalanma işlemini gerçekleştirirler.

Topraklar renk, içerik, gözeneklilik, asitlilik ve derinlikleri bakımından farklılık gösterirler. Bu nedenlerle değişik özelliklerdeki topraklarda değişik bitkilerin yetiştiği görülür. Toprağın bitkilerce önemli olan kısmı üst tabakasıdır. Burası diğer küçük canlılar için de yaşama alanıdır. Bu tabakada bakteriler, mantarlar, solucanlar, küçük böcekler boldur. Bu nedenle bu tabaka humusça zengindir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022