Gorgoda Nedir? Kimdir?

Trablusgarp Array Savaşı

İtalya, 1870 yılında, bugün Libya olarak bilinen Kuzey Afrika’daki Trablusgarp ve Bingazi’yi ele geçirmeyi plânlamıştı. 19. yüzyılda İngiltere Mısır’ı, Fransa da Tunus’u ele geçirmişti. İtalya, İngiltere ve Fransa ile yaptığı […]

İtalya, 1870 yılında, bugün Libya olarak bilinen Kuzey Afrika’daki Trablusgarp ve Bingazi’yi ele geçirmeyi plânlamıştı. 19. yüzyılda İngiltere Mısır’ı, Fransa da Tunus’u ele geçirmişti. İtalya, İngiltere ve Fransa ile yaptığı gizli antlaşmalarla Trablusgarp’ı işgal etme onayını aldı. İtalya hazırlıklarını tamamladıktan sonra, Osmanlı Devleti’nden Trablusgarp’ı kendisine bırakmasını istedi. İsteğinin reddedilmesi üzerine, 29 Eylül 1911’de İtalya Osmanlı Devleti’ne savaş açtı ve 5 Ekim 1911’de Trablusgarp’a asker çıkarttı. Hızlı bir şekilde ilerleyen İtalyan ordusu, Derne, Tobruk ve Bingazi’yi kısa bir süre içinde ele geçirdi.

Osmanlı ordusu içinde bulunan bazı subaylar Trablusgarp’ı savunmak için gizlice Trablusgarp’a gitti. Bu dönemde Trablusgarp’ın karadan ve denizden Osmanlı Devleti’yle bağlantısı yoktu. Mustafa Kemal ve Enver Bey gibi gönüllü askerler İngilizlerin elinde bulunan Mısır’dan gizlice geçerek Trablusgarp’a ulaştılar. Burada yerli halkı teşkilatlândırarak İtalyanlarla mücadele ettiler. Bu mücadeleler arasında Derne ve Tobruk cephelerinde başarılı savunma savaşları yaptılar. İtalyanlar gördükleri direniş karşısında ancak kıyılarda tutunabildiler. İtalyanlar, Osmanlı Devleti’ni barış yapmaya zorlamak için Ege Denizi’nde bulunan on iki adayı işgal etti. Balkan Savaşı’nın başlaması üzerine, 15-18 Ekim 1921 tarihleri arasında Osmanlı-İtalyan delegeleri arasında imzalanan Uşi Antlaşması ile Trablusgarp Savaşı sona erdi. Bu antlaşma ile Trablusgarp ve Bingazi İtalyanlara verildi. On iki ada ise Yunan işgalini önlemek için geçici olarak İtalya’ya bırakıldı. Trablusgarp Savaşı’yla Osmanlı Devleti Kuzey Afrika’daki son toprağını da kaybetmiş oldu.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021