Gorgoda Nedir? Kimdir?

Trafik Lambası

Trafik lâmbası ilk kez 1868 yılında, Londra’da kullanıldı. Henüz motorlu araçların icat edilmediği tarihlerde, at arabalarının yoğun olduğu bazı caddelerde, gaz lâmbasıyla trafiğin düzenlenmesi amacıyla kullanılmıştı. Bugün, motorlu taşıt ve yaya trafiğinin sağlıklı olarak işleyebilmesi için trafik lâmbaları o tarihlere göre çok daha fazla önem taşımaktadır. Günümüzde kullanılan trafik lâmbasının patenti ABD’li Garrett Augustus Morgan’a […]
Trafik lâmbası ilk kez 1868 yılında, Londra’da kullanıldı. Henüz motorlu araçların icat edilmediği tarihlerde, at arabalarının yoğun olduğu bazı caddelerde, gaz lâmbasıyla trafiğin düzenlenmesi amacıyla kullanılmıştı. Bugün, motorlu taşıt ve yaya trafiğinin sağlıklı olarak işleyebilmesi için trafik lâmbaları o tarihlere göre çok daha fazla önem taşımaktadır.

Günümüzde kullanılan trafik lâmbasının patenti ABD’li Garrett Augustus Morgan’a aittir. Morgan, buluşunun patentini 1923 tarihinde aldı ve buluşunu bir süre sonra General Electric şirketine sattı.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022