Gorgoda Nedir? Kimdir?

Trafik

Yayaların, hayvanların ve taşıtların kara yolu; trenlerin demir yolu; gemilerin deniz yolu; uçakların hava yolu üzerindeki hareketleri. Tüm bu taşıtların ve yayaların ulaşım yollarını kullanmaları belirli kurallara bağlanmıştır. Türkiye’de trafik, 1983 tarihli Kara Yolları Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Araçların trafiğe çıkabilmesi için gerekli işlemler ve belgeler, araçların hangi koşullarda trafiğe çıkabileceğini düzenleyen kurallar, trafiğin düzenlenmesi […]
Yayaların, hayvanların ve taşıtların kara yolu; trenlerin demir yolu; gemilerin deniz yolu; uçakların hava yolu üzerindeki hareketleri. Tüm bu taşıtların ve yayaların ulaşım yollarını kullanmaları belirli kurallara bağlanmıştır.

Türkiye’de trafik, 1983 tarihli Kara Yolları Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Araçların trafiğe çıkabilmesi için gerekli işlemler ve belgeler, araçların hangi koşullarda trafiğe çıkabileceğini düzenleyen kurallar, trafiğin düzenlenmesi Emniyet Genel Müdürlüğünün görev ve yetkisindedir. Türkiye’de sürücü belgesi bulunmayan kişiler trafiğe çıkamaz. Sürücüler trafik kurallarına, ışıklara ve trafik polisinin uyarılarına uymak zorundadır. Ayrıca yayaların da trafik kurallarına uymaları hem can güvenlikleri hem de trafiğin akışının engellenmemesini sağlar.

Trafiğin yoğun olduğu yollarda, yayaların güven içinde karşıdan karşıya geçebilmesi için alt ve üst geçitler yapılmıştır. Ayrıca bazı kavşaklarda, trafik ışıklarının yanında trafik polisleri de bulunur. Böyle yerlerde yayalar, önceliği trafik polisinin komutlarına vermek zorundadır.

Günümüzde deniz ve hava taşıtları da belirli kurallar içinde seyrederler. Hava limanlarında bulunan kontrol kuleleri, uçakların güvenli iniş kalkışlarını sağlar. Deniz trafiğinin düzenlenmesi ve denetlenmesinde de bayrak, ışık ve ses gibi çeşitli iletişim yöntemlerine başvurulur.

Bugün en büyük sorunlardan biri olan trafik kazalarının önlenebilmesi için, sürücülerin ve yayaların trafik kurallarına uyması gerekir. Bunun için okullarda, radyo ve televizyonda halkı eğitici programlar yapılmaktadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022