Gorgoda Nedir? Kimdir?

Transistor

Elektrik sinyallerini kontrol eden ve yükselten bir aygıt. Transistorlar, hesap makineleri, radyolar ve endüstriyel robotlar gibi birçok farklı elektronik alette, daha doğrusu her türlü elektronik alette kullanılabilir. Transistorlar, ilk defa […]

Elektrik sinyallerini kontrol eden ve yükselten bir aygıt. Transistorlar, hesap makineleri, radyolar ve endüstriyel robotlar gibi birçok farklı elektronik alette, daha doğrusu her türlü elektronik alette kullanılabilir.

Transistorlar, ilk defa 1947’de, Bell Lâboratuvarları’nda üç fizikçi John Bardeen, Walter Brattain ve William Shockley tarafından geliştirilmişlerdi. Transistor, uzun zamandır kullanılan vakumlu tüplerin yerini almaya adaydı ve 1950’lerin sonlarında da vakumlu tüpler tarih oldu. Transistorun keşfi elektroniğin gelişmesini sağladı. Transistorlar, küçük boyutları, düşük ısı üretimi ve göreceli düşük güç gereksinimleriyle yüzyılın mucizesiydi. Transistorlar da zamanla geliştirildi, küçültüldü ve 1960’ların sonlarında entegre devreler kullanılmaya başlandı. Bu devreler transistorlar, diyotlar ve dirençlerden oluşmaktaydı.

Gelişen yarı-iletken teknolojisiyle birlikte, kullanılan direnç, diyot ve transistorun boyutları küçülmüş ve tek bir yonganın içine birçok devre elemanı sığdırılabilmiştir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021