Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tren

Demir yolları üzerinde yolcu ya da yük taşımacılığında kullanılan araç. Trenlerde bir ya da iki tane lokomotife bağlı bir dizi vagon bulunur. Trenin hareket etmesini sağlayan sistem lokomotiftedir. Vagonlar lokomotif […]

Demir yolları üzerinde yolcu ya da yük taşımacılığında kullanılan araç. Trenlerde bir ya da iki tane lokomotife bağlı bir dizi vagon bulunur. Trenin hareket etmesini sağlayan sistem lokomotiftedir. Vagonlar lokomotif tarafından çekilerek hareket ettirilir. Trenler vagonlarının türüne göre iki çeşittir. Yolcu taşımak için tasarlanmış yolcu vagonlarından oluşan trenlere yolcu treni, yük taşımak için tasarlanan vagonlardan oluşan trenlere ise yük treni denir. Trenler, lokomotifin çalışma şekline göre de, buharlı, dizel ve türbinli trenler olarak 3 çeşittir.

Trenlerin çoğu, raylar üzerindeki yuvalara oturan tekerlekleri üzerinde hareket eder. Bunun yanında günümüz teknolojilerinin yarattığı hava yastığı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenler de var. Raylar üzerinde hareket eden trenler saatte 300 km hız yaparken hava yastıklı ve manyetik alan üzerinde hareket eden trenler saatte 450 km’den fazla hız yapabilmektedir. Diğer taraftan, şehir içi ulaşımda kullanılan tek bir raya asılarak teleferik şeklinde hareket eden trenler de kullanılmaktadır. Bu tip trenler genellikle elektrik enerjisi kullanırlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021