Gorgoda Nedir? Kimdir?

Tübitak (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumun)

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kısaltılmış adıdır. 17 Temmuz 1963 yılında kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı özerk bir devlet kurumudur. TÜBİTAK, başbakanlıkça atanan bir genel sekreterle 11 üyeden oluşur. Bu kurula […]

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kısaltılmış adıdır. 17 Temmuz 1963 yılında kurulmuştur. Başbakanlığa bağlı özerk bir devlet kurumudur. TÜBİTAK, başbakanlıkça atanan bir genel sekreterle 11 üyeden oluşur. Bu kurula “Bilim Kurulu” adı verilir. Ayrıca, çeşitli üniversiteler, bakanlıklar ve meslek kuruluşlarından oluşan bir danışma kurulu vardır.

TÜBİTAK’ın kuruluş amacı, pozitif bilimler alanında temel ve uygulamalı araştırmaları geliştirmek, bu tür çalışmalar arasında eşgüdüm sağlamaktır. TÜBİTAK, orta öğretim ve yüksek öğretim düzeyindeki öğrenciler arasında proje ve matematik yarışmaları düzenler. Türkiye’de ya da yabancı ülkelerde eğitim gören öğrencilere burs verir. Uygun gördüğü araştırma projelerine destek sağlar. Her yıl çalışmalarıyla bilime katkıda bulunan bilim adamlarına “bilim”, “hizmet” ve “teşvik” ödülleri verir. TÜBİTAK bilimsel gelişmeleri ve çeşitli dallardaki yeni buluşlarla uygulamaları duyurmak için aylık Bilim ve Teknik ve Bilim Çocuk adlı iki dergi yayınlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021