Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uskumru

Uskumrugillerden sıcak ve ılık denizlerde sürü durumunda yaşayan, çizgili bir deniz balığı. Küçüklerine vonoz ya da uskumru vonozu denir; şubattan sonraki yağsız zamanlarındaysa çiroz olarak anılır. Sürüler hâlinde dolaşan göçmen bir balıktır. Boyları 30 ilâ 50 cm arasında değişir. Marmara bölgesinin yerli balığıdır. Geçmişte Karadeniz ve Ege arasında büyük göçler yapan, eti çok lezzetli, bol […]
UskumruUskumrugillerden sıcak ve ılık denizlerde sürü durumunda yaşayan, çizgili bir deniz balığı. Küçüklerine vonoz ya da uskumru vonozu denir; şubattan sonraki yağsız zamanlarındaysa çiroz olarak anılır. Sürüler hâlinde dolaşan göçmen bir balıktır. Boyları 30 ilâ 50 cm arasında değişir. Marmara bölgesinin yerli balığıdır. Geçmişte Karadeniz ve Ege arasında büyük göçler yapan, eti çok lezzetli, bol avlanılan uskumru, şimdilerde aşırı avlanma ve ekolojik nedenlerle seyrek rastlanan, âdeta tükenmiş bir balıktır.

Yurdumuzda Akdeniz ve Kuzey Ege’de rastlanır. Bunun dışında Atlantik okyanusunun ılıman iklimli her iki kıyısında da bolca bulunuken, kuzeyindeki soğuk iklimlerde rastlanmaz. İki-üç yaşında olgunlaşan dişi uskumrular yumurtlama döneminde 350-400 bin yumurtayı denize bırakır. Üreme devresi şubat-nisan arasındadır. Plânktonlar, hamsi, çaça gibi küçük balıklar ve bunların yavruları uskumrunun besinleri arasındadır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022