Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uyarlama

Yabancı bir dille ve kültürle yazılmış bir yapıtı; kişi, yer, kültür, gelenek ve görenekler açısından yerlileştirme. Çeviriyle ilgisi olmasına karşın çeviri ve uyarlama farklı kavramlardır. Çeviri, bir yapıtı bir başka dile aslına uygun olarak bire bir çevirmektir. Uyarlamaysa bir anlamda özgür çeviridir. Ahmet Vefik Paşanın Moliere (Molyer)’den yaptığı uyarlamalar bu türe örnektir. Bir yapıtın sahnede, […]
Yabancı bir dille ve kültürle yazılmış bir yapıtı; kişi, yer, kültür, gelenek ve görenekler açısından yerlileştirme. Çeviriyle ilgisi olmasına karşın çeviri ve uyarlama farklı kavramlardır. Çeviri, bir yapıtı bir başka dile aslına uygun olarak bire bir çevirmektir. Uyarlamaysa bir anlamda özgür çeviridir. Ahmet Vefik Paşanın Moliere (Molyer)’den yaptığı uyarlamalar bu türe örnektir.

Bir yapıtın sahnede, sinemada ya da televizyonda canlandırmaya uygun duruma getirilmesine de uyarlama denmektedir. Örneğin; Ömer Kavur’un Anayurt Oteli adlı sinema filmi, Yusuf Atılgan’ın aynı adlı romanından yapılan bir uyarlamadır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022