Uzay ve Zaman

Uzayda ne kadar uzağa bakılırsa bakılsın yayılan maddelerden oluşan bulutlar ve galaksilere rastlanılır. Bu sistemler olağanüstü büyüklüktedir ama onları birbirlerinden ayıran mesafe çok daha büyüktür. Evren bir boşluktur. Yıldızların ışınları bu boşluğu aşıp bize ulaşabilmek için çok aşırı hızlarına rağmen milyarlarca yıl yol almak zorundadır. Demek ki Uzayda ne kadar uzağı görüyorsak zamanda da o kadar eskilere uzanıyoruz. Yani şu ana kadar ışığı görünmeyen binlerce yıl önce infilak etmiş bir yıldızın ışınları yer yüzüne ancak günümüzde ulaşabilmiştir.

Süper yıldız kümeleri
Süper yıldız kümesi, galaksiler açısından zengin elli kadar yıldız kümesinden oluşur.

YILDIZLARIN HAYATI VE ÖLÜMÜ

Güneş
Güneş (Yıldız – Sun)

Evren, galaksiler halinde toplanan milyarlarca yıldızdan meydana gelir. Yıldızlar sıcak hidrojen toplarıdır. Parlamak ve yaşamak için bu hidrojeni helyuma dönüştürürler. Kendi ağırlıklarından ötürü sıkışmış, büzüşmüş büyük gaz ve toz bulutlarının içinden gruplar halinde doğarlar. Bu sıkışmalar bulutu parçalara ayırır. Bu şekilde oluşan her topun çapı küçülür, yoğunluğu artar, yıldız çekirdekleri ortaya çıkar. Merkezde ısı 10 milyon dereceye kadar yükselir ve termonükleer tepkiler başlar.

Böylece bir yıldız doğar. Yıldız ne kadar ufak ise hayatı da o kadar uzun olur. Güneş 10 milyar yıl yaşayacak. Onun iki katı kadar büyük olan bir yıldız hemen hemen bir milyar yıl yaşar. Hidrojenin büyük bir kısı helyuma dönüştüğünde yıldız yavaş yavaş ölmeye başlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir