Gorgoda Nedir? Kimdir?

Üzerlik

Peganum harmala, Zygophyllaceae familyasından çok yıllık çalımsı bitki. Orta Anadolu’da geniş alanlar kaplayan üzerlik en çok 70 cm’ye kadar büyür. Bitkinin tüysüz parçalı yaprakları, beyaz çiçekleri ve nohut büyüklüğünde meyveleri vardır. Üzerlik tohumları kurt düşürücü, âdet düzenleyici, uyuşturucu ve yatıştırıcı etkilere sahiptir. Üzerlik meyvelerinin ve tohumlarının halk gelenekleri arasında nazara karşı etki olduğuna inanılır. Meyvelerin […]
ÜzerlikPeganum harmala, Zygophyllaceae familyasından çok yıllık çalımsı bitki. Orta Anadolu’da geniş alanlar kaplayan üzerlik en çok 70 cm’ye kadar büyür. Bitkinin tüysüz parçalı yaprakları, beyaz çiçekleri ve nohut büyüklüğünde meyveleri vardır. Üzerlik tohumları kurt düşürücü, âdet düzenleyici, uyuşturucu ve yatıştırıcı etkilere sahiptir.

Üzerlik meyvelerinin ve tohumlarının halk gelenekleri arasında nazara karşı etki olduğuna inanılır. Meyvelerin ipe dizilmesiyle hazırlanan nazarlıklar Orta Anadolu köylerindeki hemen her evin duvarını süsler.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022