Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uzun Süreli Batırma Yöntemi

Bu yöntemde ağaç malzeme büyük boyutlu havuz veya kazanlarda ve özel bastırma tertibatı ile tamamen emprenye maddesi içerisinde olmak üzere 2 gün ile 2 haftalık sürelerle batırılması ile uygulanır. Bu yöntemin uygulanmasında %3.5 ‘lük sodyum florür , %5 ‘lik çinko klorür ve petrol içersindeki %5 ‘lik pentaklorfenol çözeltileri %2.66 civa klorür çözeltisi kullanılmaktadır. Hem yağ […]
Bu yöntemde ağaç malzeme büyük boyutlu havuz veya kazanlarda ve özel bastırma tertibatı ile tamamen emprenye maddesi içerisinde olmak üzere 2 gün ile 2 haftalık sürelerle batırılması ile uygulanır. Bu yöntemin uygulanmasında %3.5 ‘lük sodyum florür , %5 ‘lik çinko klorür ve petrol içersindeki %5 ‘lik pentaklorfenol çözeltileri %2.66 civa klorür çözeltisi kullanılmaktadır. Hem yağ karakterli hem de suda çözünen emprenye tuzları kullanılabilmektedir.

Emprenye maddesi çoğunlukla 20 oC derece normal sıcaklıkta veya daha etkili olması için 70-80 oC dereceye kadar ısıtılabilmektedir. Isıtmayı sağlamak için ısıtıcı borular veya ocak kullanılmaktadır. Isıtma ile emprenye maddelerinin vizkosetisi düşürülmekte böylece daha derine geçmeleri sağlanabilmektedir. Suda çözünen emprenye tuzları kullanıldığı takdirde ağaç malzeme taze halde emprenye edilmektedir. Kreozot gibi yağlı emprenye maddeleri kullanıldığı takdirde ağaç malzeme %25 rutubet ihtiva edinceye kadar kurutulması gerekir. Bu metodda kullanılan emprenye maddesine göre uygulama çeşitleri bulunmaktadır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021