Gorgoda Nedir? Kimdir?

Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Gıdaları

Günümüzde hormonlu gıdalar arttıkça hastalıklara yakalanma riskimiz de arttı. Bunun için beslenmemize daha dikkat etmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler almalıyız. Özellikle son yıllarda gençlerin hızlı yemek (fast food) yeme alışkanlıklarının arttığını düşünürsek, ailelere daha büyük görev düşüyor. Daha bilinçli olmalı ve besinlerin protein ve vitamin değerlerini dikkate alarak tüketmeliyiz. Gazetede okuduğum bir haberi paylaşmak […]
Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Gıdaları
Uzun ve Sağlıklı Yaşamın Gıdaları

Günümüzde hormonlu gıdalar arttıkça hastalıklara yakalanma riskimiz de arttı. Bunun için beslenmemize daha dikkat etmeli ve bağışıklık sistemimizi güçlendirici besinler almalıyız. Özellikle son yıllarda gençlerin hızlı yemek (fast food) yeme alışkanlıklarının arttığını düşünürsek, ailelere daha büyük görev düşüyor. Daha bilinçli olmalı ve besinlerin protein ve vitamin değerlerini dikkate alarak tüketmeliyiz. Gazetede okuduğum bir haberi paylaşmak istedim sizlerle. ABD’nin önemli erkek dergilerinden biri olan Men’s Health uzun yaşam için yenmesi gereken gıdaların listesini açıklamıştı. Kalp, kemikler, kaslar ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yenmesi gereken gıdalar. Ben de sizlere elime geçen bu listeden bahsetmek istiyorum.

Kalp için yememiz gereken besinler:
Siyah çikolata: Antioksidanları sayesinde kalp hastalığı ve felç riski azalıyor. Ayrıca mutluluk hormonu salgıladığını da bilmeyen yoktur. Çikolatanın faydalı olduğunu bahane ederek tüketimin dozunu abartmayalım lütfen.
Balık yağı: İçinde bulunan Omega-3 ile beyni iltihaplanmalara karşı koruma gibi önemli bir fonksiyonu vardır.
Vişne: Kalp sağlığı için çok yararlıdır.
Elma: Parkinson, Alzheimer ve akciğer kanseri gibi hastalıklar için şifalı olan bu meyveden günde en az bir kez tüketilmelidir. Ayrıca cildi de güzelleştirdiği söylenir. Sindirimi kolaylaştırır.
Badem: Kan şekerini düzeltme ve kolesterolü düşürme etkisinden dolayı günde birkaç tane tüketilmelidir.
Ananas: Bağırsak riskini azaltır, vücudu eklem iltihaplarına ve kalp krizine karşı korur.

Kemikler için yememiz gereken besinler:
Brokoli: Potasyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından vitamin deposu olan brokoliden günde 200 gr tüketmek yeterli olacaktır.
Muz: Kalsiyum kaybını önler, bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir.
Kivi: C vitamini ve potasyum deposu olan, kalp hastalıklarının riskini düşüren çok yararlı bir meyvedir.
Ispanak: Kemikleri güçlendirmesinin yanı sıra karaciğer için de çok yararlı olan ıspanak, çocukluğumuzun vazgeçilmez besin kaynaklarının başında gelir.
Pırasa: Tadından pek hoşlanmadığım pırasa ise; kemikleri güçlendirmek için birebir.

Kaslar için yememiz gereken besinler:
Mercimek: İçinde bulunan B vitamini ve çinko kemiklerin güçlenmesini sağlıyor. Ayrıca sağlıklı bir cinsel yaşam için de faydalı olduğu söyleniyor.
Yumurta: Kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, haftada dört yumurta yemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.
Yoğurt: Kaslar için yararlı olmasının yanı sıra, boşaltım için de oldukça yararlı bir besin kaynağıdır.

Bağışıklığı güçlendirmek için yememiz gereken besinler:
Yeşil çay: Günde 4 bardak yeşil çayın sindirimi güçlendirdiği söyleniyor. Aktarlardan da rahatlıkla tazelerini alıp içebilirsiniz.
Tarçın: Şeker hastalığı riskini azaltan ve çok kuvvetli bir antioksidan etkisi sağlayan tarçın; ağız kokusunu giderir ve birçok bakterinin ölmesine de yardımcı olur. Aktarlardan çekilmemişini alıp kullanabilirsiniz.
Yer elması: Alzheimer, kalp rahatsızlıkları, Parkinson, kanser ve birçok hastalığa iyi gelen yararlı bir besin kaynağıdır.
Domates: Kırmızı renkte olan birçok besin maddesinin çok faydalığı olduğu söyleniyor. Domates de; içinde bulundurduğu likopen sayesinde bir çok hastalığa iyi geliyor.

Aslında bütün meyvelerin ve sebzelerin kendine has vitaminleri var. Belki de bunları bilinçli bir şekilde tüketirsek, hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirip, daha dirençli bir vücuda sahip olabiliriz. Hangi gazeteden kesip aldığımı hatırlayamıyorum ama elime geçen bu bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim. Sağlıklı bir yaşam için; lütfen sağlıklı besinler tüketmeyi ihmal etmeyelim…

Kaynak:tirnakmakasi.com

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022