Gorgoda Nedir? Kimdir?

Vaşak

Memeliler (Mammalia) sınıfının, yırtıcılar (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasındaki bir türe verilen genel ad. Boyları 80-130, kuyrukları 15-25 cm, ağırlıkları 14-26 kg kadardır. Başları oldukça büyüktür. Bacakları uzun ve kuvvetlidir. […]

Memeliler (Mammalia) sınıfının, yırtıcılar (Carnivora) takımının, kedigiller (Felidae) familyasındaki bir türe verilen genel ad. Boyları 80-130, kuyrukları 15-25 cm, ağırlıkları 14-26 kg kadardır. Başları oldukça büyüktür. Bacakları uzun ve kuvvetlidir.

Gövdelerinin genel görünüşü hemen hemen dikdörtgen şeklindedir. Pençeleri çok geniştir ve parmakları bir perdeyle birbirine bağlanmıştır. Bu durum, karlı bölgeler için geliştirilmiş bir uyum olarak görülebilir. Kulaklarının dibi geniştir. Uç kısmında 4 cm kadar olabilen siyah bir kıl demeti vardır.

Vaşakların rengi genellikle duman renginden, kestane kahverengisine ya da pas kırmızısına kadar değişir. İşitme ve görme duyuları çok iyi gelişmiştir. Yalnızca et yerler. Tavşanlar, dağ keçileri, geyikler, kuşlar ve kemirgenlerle beslenirler. Tek tek gezerler. Alacakaranlıkta ve geceleri sürü hâlinde ava çıkarlar. Ormanlarda yaşarlar. Avrupa’dan İran ve Çin’e kadar yayılmışlardır. Kuzey Amerika’nın ormanlık bölgelerinde de bulunurlar. Ülkemizin bazı kesimlerinde görülmektedir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021