Gorgoda Nedir? Kimdir?

Vietnam Savaşı

1955-1975 yılları arasında Kuzey Vietnam ile ABD ve Güney Vietnam arasında yapılan savaş. 1955’te İmparator, Ngo Dinh Diem’i güneyde başbakanlığa atadı ve bir süre sonra halk oylamasıyla monarşiye son verildi. […]

1955-1975 yılları arasında Kuzey Vietnam ile ABD ve Güney Vietnam arasında yapılan savaş. 1955’te İmparator, Ngo Dinh Diem’i güneyde başbakanlığa atadı ve bir süre sonra halk oylamasıyla monarşiye son verildi. Başbakan Diem, Asya’da komünist rejimin yayılmasından tedirgin olan ABD’nin de ekonomik ve askeri yardımını arkasına alarak otoriter bir düzen kurmaya çalıştı. Seçimlerin yapılmasını engelleyerek Vietnam’ın birleşmesinin önüne geçti. Baskıcı yönetimiyle halkın desteğini yitirdi.

Bu durum Kuzey Vietnam gerilla birliklerinin Güney Vietnam’daki eylemlerinin hız kazanmasına ve destek bulmasına yol açtı. Diem ABD’den askeri yardım almasına karşın gerilla birliklerini durduramadı. 1960’ta bölgeye daha fazla ABD askeri personeli gönderildi. Bu sırada Diem’in ordusunda da kendisine karşı olanların sayısı arttı ve 1963’te yapılan askeri darbe sırasında Diem öldürüldü.

İç karışıklıklar ve gerilla etkinlikleri darbe sonrasında da sürdü. 1964’te Kuzey Vietnam devriye botlarının Tonkin Körfezi’ndeki bir ABD savaş gemisine ateş açtığı iddiasıyla ABD başkanı Lyndon B. Johnson, ABD Deniz Kuvvetleri uçaklarına Kuzey Vietnam’ı bombalama emri verdi. Böylece ABD doğrudan savaşa girmiş oldu. 1969’da ve 1973’te sonuç alınamayan barış görüşmeleri yapıldı. Yaklaşık 20 yıl süren kanlı savaş Ocak 1975’te Kuzey Vietnam saldırısı ve Güney Vietnam ordusunun geri çekilmesiyle sona yaklaştı. Kuzey Vietnam birlikleri hiçbir zorlukla karşılaşmadan Saygon’a girdiler. Savaşın bitiminden sonra geçici bir askeri hükümetin kurulmasının ardından, 2 Temmuz 1976’da ülke resmen Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adı altında birleşti ve Hanoi başkent oldu.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021