Gorgoda Nedir? Kimdir?

Vikingler

Kuzey Halkları olarak da bilinen savaşçı İskandinav halkı. 9-11. yüzyıllar arasında Avrupa’da geniş toprakları ele geçirip sömürgeleştirdiler ve Avrupa tarihi üzerinde derin etkiler bıraktılar. Sekizinci yüzyılın sonlarında İngiltere’ye yönelik saldırılara […]

Kuzey Halkları olarak da bilinen savaşçı İskandinav halkı. 9-11. yüzyıllar arasında Avrupa’da geniş toprakları ele geçirip sömürgeleştirdiler ve Avrupa tarihi üzerinde derin etkiler bıraktılar.

Sekizinci yüzyılın sonlarında İngiltere’ye yönelik saldırılara başlayan Vikingler 865’te Doğu Anglia ve Northumbria krallıklarını fethettiler ve Mercia Krallığı’nın büyük bölümünü ele geçirdiler. Ama kısa bir süre sonra Wessex Kralı Edward (889-924) bölgedeki Viking egemenliğine son verdi. 980’de Vikingler İngiltere’ye yeniden saldırılar düzenlemeye başladılar ve I. William’ın (1066-1087) hükümdarlığına kadar İngiltere için bir tehtid olmaya devam ettiler.

İzlânda’ya 900’den sonra gelmeye başlayan Vikingler, daha sonra Grönland’da koloniler kurdular. Aynı dönemde Orkney, Faroe ve Shetland adaları ile Man adasında Viking yerleşmeleri kuruldu.

Vikingler 11. yüzyılın sonlarına kadar Fransa’ya saldırılarına devam ettiler ancak ülke çok iyi korunduğundan Britanya adalarındaki kadar geniş alana yayılamadılar. Onuncu yüzyılda Sen Nehri kıyılarında kurulan Viking yerleşmeleri daha sonra Normandiya Düklüğü’nün çekirdeğini oluşturdu. Ayrıca Akdeniz kıyılarına ve İber yarımadasına da saldırılar düzenlediler. Doğuya da seferler düzenleyen Vikingler burada Rusya’nın içlerine kadar ilerleyip Novgorod, Kiev ve birtakım merkezlerde bir süre için egemen oldular. Ancak zamanla Rus adını verdikleri Slav nüfusla karıştılar.

Vikinglerin ayrıca Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’te (İstanbul) paralı askerlik yaptığı ve Varaeg muhafız birliği’ni oluşturduğu bilinmektedir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021