Gorgoda Nedir? Kimdir?

Vladivostok

Sibirya’nın güneydoğu ucunda, Japon Denizi kıyısında yer alan Rusya’nın Büyük bir liman kentidir. Batıda Mançurya, güneyde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’yle komşudur ve Trans-Sibirya Demiryolu’ nun da varış noktasıdır. Vladivostok’un güzel bir limanı vardır; ama bu liman kış boyunca donduğundan buzkıran gemileriyle sürekli açık tutulmak zorundadır. Kent, Rusya’nın balıkçılık, yengeç ve balina avcılığı merkezidir. Burada gemi, […]
Sibirya’nın güneydoğu ucunda, Japon Denizi kıyısında yer alan Rusya’nın Büyük bir liman kentidir. Batıda Mançurya, güneyde Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’yle komşudur ve Trans-Sibirya Demiryolu’ nun da varış noktasıdır.

Vladivostok’un güzel bir limanı vardır; ama bu liman kış boyunca donduğundan buzkıran gemileriyle sürekli açık tutulmak zorundadır. Kent, Rusya’nın balıkçılık, yengeç ve balina avcılığı merkezidir. Burada gemi, demiryolu onarımı, çalgı, radyo yapımı ve konservecilik gibi çeşitli sanayiler gelişmiştir. Ayrıca, kentin Rusya’nın uzakdoğu kesiminin eğitim merkezi olmasını sağlayan birçok araştırma ve eğitim kuruluşu da vardır. Kent, Rusya’nın doğudaki çıkarlarını korumak için 1860’ta bir askeri karakol olarak kuruldu ve “Doğuyu Yönet” anlamına gelen Vladivostok adı verildi. Kısa sürede önemli bir liman olan Vladivostok, Rusya’nın Büyük Okyanus’taki ana deniz üssünün 1872’de buraya taşınmasıyla bölgenin kilit deniz üssü haline geldi. 1918’de yabancı askerlerin işgaline uğradı; 1922’de ise kentte Sovyet yönetimi kuruldu. 1950’lerde askeri öneminden dolayı Vladivostok yabancı gemilere kapatıldı. Bu yüzden günümüzde uluslararası deniz ticaret yolu kentin yakınındaki Nahodka’dan geçmektedir. Vladivostok’un nüfusu 648.000’dir (1989).

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021