Gorgoda Nedir? Kimdir?

Volga Irmağı (Nehri)

Avrupa’daki öbür ırmakların hepsinden uzun olan Volga Irmağı, Ural Dağları’ndan doğar; eski SSCB topraklarında 3.690 km boyunca akarak Hazar Denizi’ne dökülür. Astrahan, Volgograd, Kuybışev, Kazan ve Gorki, Volga Irmağı’nın kıyısında […]

Volga IrmağıAvrupa’daki öbür ırmakların hepsinden uzun olan Volga Irmağı, Ural Dağları’ndan doğar; eski SSCB topraklarında 3.690 km boyunca akarak Hazar Denizi’ne dökülür. Astrahan, Volgograd, Kuybışev, Kazan ve Gorki, Volga Irmağı’nın kıyısında kurulmuş olan beş büyük kenttir. 1 milyon kilometrekareden daha geniş bir alanın suyunu akaçlayan Volga Irmağı üzerinde, dünyanın en büyük barajlar sistemi kuruludur. Bir dizi dev barajın ırmak boyunca oluşturduğu çok büyük yapay göller Volga’yı neredeyse gerçek bir ırmak olmaktan çıkarır.

Volga Irmağı üzerinde çok sayıda hidroelektrik santral da vardır. Irmak üzerindeki ulaşımı kolaylaştırmak için su akışı denetlenmektedir ve ırmak artık baharda gelen buz kütleleriyle tıkanmaz. Eski SSCB’nin ana suyolu olan Volga Irmağı ülkeler için büyük ekonomik önem taşır. Irmaktaki balıkçılık, özellikle havyar elde edilen mersinbalığı bakımından önemlidir. Hazar Denizi çevresindeki yataklardan çıkarılan petrol ve steplerde üretilen buğday kuzeydeki sanayi bölgelerine Volga Irmağı yoluyla taşınır. Makine, tahıl ve kereste de aynı yoldan güneye gönderilir.

Volga Irmağı kanallarla öbür ırmaklara bağlanmıştır. Bu ırmaklar arasında Karadeniz, Baltık Denizi ve Beyaz Deniz’e dökülen birçok ırmak da vardır. 1932-37 arasında yapılan Moskova Kanalı büyük gemilerin Moskova’ya ulaşabilmesini sağladı. 1952’de tamamlanan Volga-Don Kanalı, Volga ile Donets Havzası sanayi bölgesi arasında doğrudan bağlantı kurarak, bu suyolu sisteminin açık deniz gemilerine açılmasına olanak verdi. 1960’larda yeniden yapılan Volga-Baltık Suyolu, Volga Irmağı ile Avrupa Rusya’sını çevreleyen denizler arasındaki bağlantıyı tamamladı. Volga Irmağı boyunca yapılan düzenli yolcu taşımacılığında artan sayıda hızlı hidrofoiller kullanılmaktadır.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Serdar dedi ki:

    Ülkemizde böyle ırmakların olmaması oldukça kötü, üzerinde taşımacılık yapılabilecek nehirlerimiz yok. 3. zamanda oluşan engebeli bir ülke olmamızın bir sonucu olsa gerek.

  2. lalala dedi ki:

    volga ırmağının kenarındaki ülkeleri söylermisiniz? hemen ihtiyacım var

Gorgoda © 2021