Gorgoda Nedir? Kimdir?

Vücuttaki Dokular ve Çeşitleri

VÜCUTTAKİ DOKULARİnsan organizmasında aynı işlevi gören hücre topluluklarına doku denir. Dokular doğum öncesi yaşam döneminde oluşmaya başlarlar ve erişkinlikte son biçimlerini alırlar. DOKU ÇEŞİTLERİ1) Epitel Doku; Epitel doku hücrelerine epitel hücreleri de denir. Hücreler birbirine bitişiktir. Zar ya da çizgi biçiminde dizilirler. Dört önemli işlevleri vardır. a)     Bulundukları organı dış etkilerden korumak,b)     Salgı yapmak,c)     Mukus […]
Vücuttaki doku çeşitleri
Vücuttaki doku çeşitleri

VÜCUTTAKİ DOKULAR
İnsan organizmasında aynı işlevi gören hücre topluluklarına doku denir. Dokular doğum öncesi yaşam döneminde oluşmaya başlarlar ve erişkinlikte son biçimlerini alırlar.

DOKU ÇEŞİTLERİ
1) Epitel Doku; Epitel doku hücrelerine epitel hücreleri de denir. Hücreler birbirine bitişiktir. Zar ya da çizgi biçiminde dizilirler. Dört önemli işlevleri vardır.
a)     Bulundukları organı dış etkilerden korumak,
b)     Salgı yapmak,
c)     Mukus vb. maddeleri iletmek,
d)     Emmek.

2) Bağ Doku; Vücudun her yerinde bulunur. Buna katılgan doku da denir. Diğer dokular arasına katılarak bağlayıcılık yapar. Hücreler ve hücreler arası maddeden oluşur.

3) Kan Doku; Vücudun sıvı olan tek dokusudur. Hücrelerine kan hücresi denir. Kan, kan hücreleri ile bunların arasını dolduran plazma denilen sıvıdan oluşur. Plazma kanın % 55 idir. Kandan, kan hücreleri ve pıhtılaşan maddeler çıktıktan sonra geride kalan sarı sıvıya serum denir. Kan hücreleri 3 çeşittir.

4) Kıkırdak Doku; Vücuttaki kıkırdak adını alan yapılarda bulunur.

5) Kemik Doku; Vücudun en sert dokusudur. Bu doku kemikleri yapar. Kemik doku, süngersi kemik doku ve sert kemik doku olmak üzere ikiye ayrılır.

6) Kas Doku; İnsan vücudunda bulunan tüm kasların dokusudur. Kasılma-gevşeme yeteni olan bir dokudur. Hücresi diğer vücut hücrelerinden arklıdır. İğsi ve ipliksi bir görünümleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2021