Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yağmur Ölçer

Yağmurun dikey derinliğini ölçmek için tasarlanmış bilimsel aygıt. Düşen yağışın yeniden buharlaşmasını önlemek için özel tasarlanmış aygıtlar kullanılmaktadır. Yağışın en küçük miktara kadar ölçülmesi önemli olduğundan bu aletlerde gerekli işlemler […]

Yağmur Ölçer
Yağmur Ölçer

Yağmurun dikey derinliğini ölçmek için tasarlanmış bilimsel aygıt. Düşen yağışın yeniden buharlaşmasını önlemek için özel tasarlanmış aygıtlar kullanılmaktadır.

Yağışın en küçük miktara kadar ölçülmesi önemli olduğundan bu aletlerde gerekli işlemler yapılmıştır. Yağış ölçeğinde yağışı toplamak için genellikle çapı 20,3 cm olan bir huni kullanılır. Buharlaşmayı en aza indirmek için huninin altında bulunan küçük bir delik ve ince bakır boruyla hunide toplanan su ölçeğin altında bulunan bir haznede birikir. Haznede biriken yağmur suyu ölçekli bir kap yardımıyla ölçülür. Yağış ölçerde en önemli parça hunidir. Huninin ağzı yağışı tam olarak toplamak için oldukça keskin aynı zamanda da içine giren karın tekrar savrulmaması için derindir. Yağış ölçerlere diyagram, saat ve terazi eklenmek suretiyle de kaydedici hâle getirilebilir.

Yazı etiketi: ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. mustafa enes demirci /gazi i.ö.o. /4/b dedi ki:

  ben böyle kötü site görmedim.anca yağmur ölçerin yapılışını söylüyor.ama ben yağmur ö. ‘adını istiyorum

 2. BU HAYAT ÇEKİLMEZ dedi ki:

  iyide yağmur ölçerin meteorolojik adı ne?

 3. Taşkın dedi ki:

  Yağmur Ölçer Plüviyometre kayıt edebilen yazıcılı yağmur ölçer plüviyograf .
  Ancak bu sitede yağmur ölçer resimleri üretim yerleri, referansları ve özelliklerinin yer alması gerekirdi….

Gorgoda © 2021