Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yansıtıcı

Yansımadan yararlanarak bir ışık akışının uzaydaki dağılışını değiştirmeye yarayan nesne, reflektör. Herhangi bir ışık kaynağından yayılan ışık demetini kontrol edebileceğimiz bir açıda yönünü değiştiren malzemelerdir. Kaba hatlarıyla ışık ışını bir […]

Yansımadan yararlanarak bir ışık akışının uzaydaki dağılışını değiştirmeye yarayan nesne, reflektör.

Herhangi bir ışık kaynağından yayılan ışık demetini kontrol edebileceğimiz bir açıda yönünü değiştiren malzemelerdir. Kaba hatlarıyla ışık ışını bir cisme çarptığında geldiği açıyla yansır. Eğer ışığın çarptığı cisim renkliyse, ışın çarptığı cismin renginde yansır. Işığın çarptığı cismin yüzeyi düz değilse bu yansımanın açısı değişir.

Projektörden ya da başka ışık kaynaklarından yayılan ışığı yansıtmak için profesyonel reflektör malzemeleri üretilmiştir. Bu malzemeler alüminyum folyo ya da rulo filtre gibi tabakalar şeklindedir. Bu tabakaları bir tahta çerçeve üzerine yapıştırarak ya da üretici firmalar tarafından bu amaçla hazırlanan portatif metal çerçeveleri kullanarak büyük yüzeyler elde edilir.

Işığı yansıtmak amacıyla kullanılan profesyonel reflektörlerin dışında doğada ya da çalıştığımız ortamda bulunan ve ışığı yansıtan doğal yansıtıcılar da vardır. Örneğin güneş ışınlarını yansıtan deniz dalgaları da anlık birer yansıtıcı işlevi görür.

Reflektörün bir başka kullanım alanı da projektörlerdir. Reflektör olarak projektörlerde nikelaj kaplı parlak bir metal kullanılır. Bu gövde içindeki ısının yüksek olması yüzündendir. Alüminyum gibi hafif metallerin üzerinin nikelaj kaplanmasıyla sert reflektör tabakaları elde edilir. Tabaka yüzeyinin düz olması ya da pürüzleştirilmesi ışığın yansımasını değiştirmekte ve bu şekilde yansıyan ışığın şiddeti kontrol edilmektedir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021