Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yaşama Ortamlarına Göre Bitki Çeşitleri

Bitkiler, yaşadıkları ortam ve iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bitkiler, yaşadıkları ortama göre suda ve karada yaşayan bitkiler olarak ikiye ayrılır. Suda yaşayan bitkiler, nilüfer, suoku, su mercimeği ve su […]

Bitkiler, yaşadıkları ortam ve iklim koşullarına göre farklılık gösterir. Bitkiler, yaşadıkları ortama göre suda ve karada yaşayan bitkiler olarak ikiye ayrılır. Suda yaşayan bitkiler, nilüfer, suoku, su mercimeği ve su kamışıdır. Su bitkileri genel olarak otsu bitkilerdir. Nilüfer tatlı sularda yaşar; kökleri ile su içindeki çamura ya da taşlara tutunur. Nilüferin gövdesi su içinde, yaprakları ve çiçekleri ise su üzerindedir. Bazı su bitkileri bir yere tutunmadan su içinde serbest yüzer. Bunlar genel olarak küçük bitkilerdir. Karada yaşayan bitkiler, yeryüzündeki bitkilerin büyük bir kısmını oluşturur.

Karada yaşayan bitkiler değişen ortamlara göre farklılık gösterirler. Nemli ve sıcak ortamda yaşayan bitkiler çok yapraklıdır. Bu yapraklar geniş ayalıdır. Geniş ayalı yapraklar bitkide fazla suyun terleme yoluyla atılmasını sağlar. Palmiye, muz, incir, mandalina, portakal, limon gibi bitkiler örnektir. Karada yaşayan bitkilerin büyük bir bölümü, kışın yapraklarını dökerler, ilkbaharda yeniden yapraklanırlar.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021