Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yayın Balığı

Siluriformes grubunun Siluridae ailesini oluşturan 70 balık türünün ortak adı. Gövdesi uzun ve kuyruğa doğru yanlardan basıklaşan, başı geniş ve güçlü, ağzı büyük olan yayın balığı genellikle Avrasya’nın tatlı sularında […]

Yayın BalığıSiluriformes grubunun Siluridae ailesini oluşturan 70 balık türünün ortak adı. Gövdesi uzun ve kuyruğa doğru yanlardan basıklaşan, başı geniş ve güçlü, ağzı büyük olan yayın balığı genellikle Avrasya’nın tatlı sularında yaşar, ama bazı cinslerine az tuzlu akarsu deltalarında ya da denizlerde rastlanır. Üç çift uzun bıyığı ve anüs yüzgeci oldukça uzundur. Gövdesi pulsuzdur ve yumuşak bir deriyle kaplıdır.

Avrupa’nın orta kesimlerinden Asya’nın batı kesimlerine kadar geniş bir yaşam alanı vardır. Uzunluğu 5 m’ye ve ağırlığı 330 kg’a kadar ulaşabilir. Türkiye’de Fırat ve Dicle ırmaklarının dışındaki akarsu ve göllerde bulunur. Çoğunlukla çamurlu diplerde yaşar ve geceleri balık ve ıstakoz gibi su hayvanlarını, suya giren ördek yavrularını ve fare gibi küçük memelileri avlar; onlarla beslenir. Soğuk sularda yaşamaz ve üremek için su sıcaklığının 20 dereceyi geçmesini bekler.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021