Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yeni Kaledonya

Resmi adı Yeni Kaledonya’dır. Başkenti Noumea olan ülkenin nüfusu 200 000 kişi (1997), yüz ölçümü, 18 580 km2dir. Fransız Anayasası’nın denizaşırı illere ilişkin hükümlerine göre yönetilir. Ülkenin para birimi Fransız […]

Resmi adı Yeni Kaledonya’dır. Başkenti Noumea olan ülkenin nüfusu 200 000 kişi (1997), yüz ölçümü, 18 580 km2dir. Fransız Anayasası’nın denizaşırı illere ilişkin hükümlerine göre yönetilir.

Ülkenin para birimi Fransız Pasifik frangı, resmi dili Fransızcadır. Halkın %60’ı Katolik, %30’u Protestandır. Halkın %10’u da başka dinlere inanır. Büyük (Okyanus’un güneybatısında yer alır. Deniz ötesi komşuları; batıda Avustralya, güneyde Yeni Zelânda, doğuda Fiji, kuzeyde Solomon Adaları’dır. Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir, 15 000 $’dır. İnsanların ortalama ömrü 73 yıldır.

Ülkenin en büyük kenti, Noumea, başlıca dağları Panie Dağı (1628 m) ve Quen Toro Dağı’dır. Ülkenin başlıca ırmakları, Boguen ve Nimbaya ırmaklarıdır. Yate Dam Gölü en büyük gölüdür. Adanın genelinde dağlar geniş yer kaplar. Batı kısım görece düzlüktür ve sakız ağaçlarıyla kaplıdır. Doğu kısmın sahil kenarı tropikal bitkilerle kaplıdır. Ülkenin tamamında tropik okyanus iklimi egemendir.

Yeni Kaledonya’nın sahilleri düz, iç kısımlarıysa dağlıktır. Yer yer mercan kayalıkları bulunur. Doğal kaynakları, demir, nikel, manganez, krom, kobalt, gümüş, altın, bakır ve kurşundur.

Ülkenin başlıca ekonomik etkinlikleri balıkçılık, orman ürünleri ve turizme dayanır. Başlıca kentleri, Noumea, Koumac, Kone, Boruail ve Thio’dur.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021