Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yeni Zelanda

Resmi adı Yeni Zelânda’dır. Başkenti Wellington olan ülkenin nüfusu, 3.575.000 kişi (1995), yüz ölçümü 270.990 km2dir. Yönetim biçimi meşruti monarşidir. Ülkenin para birimi Yeni Zelânda doları, resmi dilleri İngilizce ve […]

Resmi adı Yeni Zelânda’dır. Başkenti Wellington olan ülkenin nüfusu, 3.575.000 kişi (1995), yüz ölçümü 270.990 km2dir. Yönetim biçimi meşruti monarşidir. Ülkenin para birimi Yeni Zelânda doları, resmi dilleri İngilizce ve Maori dilidir. Halkın çoğunluğu Hristiyandır. Büyük Okyanus’un güneybatısında yer alan bir ada devletidir. Ülkenin komşuları, batıda Avustralya, kuzeyde Fiji ve Tongo’dur. Ülkede kişi başına milli gelir 16.866 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 11 yıl, insanların ortalama ömrü de 76 yıldır.

En büyük kenti, Auckland, en yüksek dağı Cook Dağı’dır (3754 m). Ülkenin başlıca ırmakları, Waikato, Clutha, Waitaki ve Wanganui’dur. Büyük gölleri de Taupo gölü, Benmore Gölü ve Te Anau Gölü’dür. Başlıca iki büyük adasının ikisi de dağlıktır. Güney Adası’nın doğusunda verimli düzlükler bulunur. Kuzey Adası’nın orta kesiminde volkanik bir plâto yer alır. Ilıman ve yumuşak bir iklim hüküm sürer. Ülkenin beşte ikisi ormanlarla kaplıdır. Adalara özgü bitki türleri bulunur.

Doğal kaynakları, petrol, gaz, kömür, demir, yün ve kerestedir. Tarım ürünleri, tahıldır. Endüstri ürünleri, gıda, tekstil, makine ve orman ürünleridir. Ülkenin başlıca kentleri, Wellington, Auckland, Hamilton ve Dunedin’dir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021