Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yeşil Bayır

Sulhi Dölek’in 1979’da yayımlanan çocuk romanıdır. Roman, 1979 Dünya Çocuk Yılı nedeniyle Kültür Bakanlığınca düzenlenmiş Çocuk Romanı Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır. Kitap kısa tümcelerle, yalın anlatımıyla bir solukta okunabilir özelliktedir. […]

Sulhi Dölek’in 1979’da yayımlanan çocuk romanıdır. Roman, 1979 Dünya Çocuk Yılı nedeniyle Kültür Bakanlığınca düzenlenmiş Çocuk Romanı Yarışması’nda birincilik ödülü almıştır.

Kitap kısa tümcelerle, yalın anlatımıyla bir solukta okunabilir özelliktedir. Olayların küçük bölümler ve bölüm başlıklarıyla verilmesi okunabilirliğini daha da kolaylaştırmaktadır. Kitaptaki olaylar sıradan, hemen her gün, her çocuğun yaşayabileceği olaylardır.

Roman kentin dış kesimlerinde siteler biçiminde oluşmuş bir yerleşim yerindeki çocukların dünyasını işlemektedir. Romanın baş kahramanı Atay, atak, biraz yaramazca, ama iyi kalpli, liderlik özellikleri taşıyan bir çocuktur. Arada bir olumsuz bazı şeyler yapmaya niyetlendiğinde içindeki görünmeyen arkadaşı onu uyarır. Atay, arkadaşlarıyla birlikte Atmacalar Çetesi’ni kurar. Ancak bir süre sonra “çete” kavramı benimsenmez, adlarını Karıncalar Topluluğu olarak değiştirirler. Atay’ın bulduğu sahipsiz köpeğe Benekli adını korlar. Benekli kısa sürede tüm çocukların sevgilisi olur. Arkadaşları Hüseyin’in babasının hasta olduğunu öğrenmeleri üzerine ona yardım etmek için seferber olurlar. Evlerden okunmuş gazeteleri toplayarak kese kâğıdı yapıp satarlar. Sitelerin çöplerini ücret karşılığı toplarlar, kazanç sağlayıcı her işi yapmayı denerler. Ama tüm çabalarına karşın Hüseyin’in babasının sağıltımı (tedavisi) için gerekli parayı bir araya getiremezler.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021