Gorgoda Nedir? Kimdir?

Yıl

Dünyanın, Güneş etrafında bir kez tam dönmesi için geçen süre. Sene olarak da bilinir. Bir yıl, yaklaşık olarak 365 gün 6 saattir. Astronomide, uzunlukları farklı, değişik yıl tanımları vardır. Güneş yılı: Tropik yıl ya da mevsim yılı olarak da bilinir. Güneş yılı, birbirini izleyen iki bahar ılımı arasındaki zaman dilimini ifade eder. Toplam süresi, 365 […]
Dünyanın, Güneş etrafında bir kez tam dönmesi için geçen süre. Sene olarak da bilinir. Bir yıl, yaklaşık olarak 365 gün 6 saattir.

Astronomide, uzunlukları farklı, değişik yıl tanımları vardır.

Güneş yılı: Tropik yıl ya da mevsim yılı olarak da bilinir. Güneş yılı, birbirini izleyen iki bahar ılımı arasındaki zaman dilimini ifade eder. Toplam süresi, 365 gün 5 saat 48 dakika 46 saniyedir. Bahar ılımı: Güneş’in, gök ekvatorunun üzerinden kuzeye geçtiği andır.

Yıldız yılı: Güneş’in yıldızlar zeminindeki görünür yıllık hareketi sırasında aynı noktadan art arda iki geçiş arasındaki zamandır. Toplam süresi; 365 gün 6 saat 9 dakika 10 saniyedir.

Ayrıksı yıl: Dünya’nın, Güneş’e en yakın yörünge noktası olan günberi noktasından art arda iki geçiş arasındaki zamandır. Toplam süresi; 365 gün 6 saat 13 dakika 53 saniyedir.

Ay yılı: 12 kavuşum ayından (12 Ay çevrimi) oluşur. Toplam süresi; 354 gündür.

Evren yılı: Kozmik yıl da denir. Güneş sisteminin Samanyolu Gök Adası’nın merkezi çevresindeki bir tam dolanımını geçekleştirmesi için gerekli olan zaman. Toplam süresi; 225 milyon yıldır.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022