Gorgoda Nedir? Kimdir?

Zakkum

Alımlı çiçekler açan herdemyeşil bir çalıdır. Anayurdu Akdeniz yöresi olan bu bitki (Nerium oleander) doğada en çok taşlı ve çakıllı topraklarda yetişir. Süs bitkisi olarak dünyanın birçok yerine dağılmıştır; ılıman iklimlerde park ve bahçelere, serin yörelerde ise seralara dikilir. Zakkum budanmayıp kendi haline bırakılırsa 6 metreye kadar boylanabilir. Dalların çevresinden üçü dördü bir arada çıkan, […]
Alımlı çiçekler açan herdemyeşil bir çalıdır. Anayurdu Akdeniz yöresi olan bu bitki (Nerium oleander) doğada en çok taşlı ve çakıllı topraklarda yetişir. Süs bitkisi olarak dünyanın birçok yerine dağılmıştır; ılıman iklimlerde park ve bahçelere, serin yörelerde ise seralara dikilir.

Zakkum budanmayıp kendi haline bırakılırsa 6 metreye kadar boylanabilir. Dalların çevresinden üçü dördü bir arada çıkan, mavimsi yeşil, kalın yaprakları vardır. Bu mızraksı yaprakların uzunluğu 25 santimetreye ulaşabilir. Sık yapraklı dalların ucunda buketler halinde açan kırmızı, pembe, mor ya da beyaz çiçekleri yazın eşsiz güzellikler sunar. Zakkum çiçeklerinin pek belirgin kokusu yoktur. Oysa, zakkumla çok yakın akraba bir tür olan Güney Asya kökenli Nerium indicurr‘un çiçekleri vanilya kokuludur.

Zakkum zehirli bir bitkidir. Öyleki arıların zakkum çiçeklerinden yaptığı balın ya da dallarının yanarken çıkardığı dumanın bile zehirleyici olduğu söylenir. Bir tek zakkum yaprağı bir atı ya da ineği öldürebilir.

Yazı etiketi:

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    En son eklenen yazılar

    Kim ne dedi?

    Gorgoda © 2022