Gorgoda Nedir? Kimdir?

Zambezi Irmağı

Afrika kıtasının dördüncü büyük ırmağıdır. Uzunluğu 3.500 kilometredir. Afrika’nın güneyinde büyük bir alanı akaçlayarak Mozambik’te Hint Okyanusu’na dökülür. 1851-53 yılları arasında İskoç misyoner David Livingstone tarafından keşfedildi. Irmağı yukarı kesimlerinden […]

Afrika kıtasının dördüncü büyük ırmağıdır. Uzunluğu 3.500 kilometredir. Afrika’nın güneyinde büyük bir alanı akaçlayarak Mozambik’te Hint Okyanusu’na dökülür. 1851-53 yılları arasında İskoç misyoner David Livingstone tarafından keşfedildi. Irmağı yukarı kesimlerinden Hint Okyanusu’ na döküldüğü noktaya kadar izleyen Livingstone aynntılı bir harita çıkardı. Bununla birlikte ırmağın kaynağı ancak 20. yüzyılda bulunabildi.

Zambezi Irmağı, Zambia’nm kuzeybatı ucunda, Kalene Hiîl yakınlanndaki dağlardan doğar. Angola’dan gelen kollarla beslenerek önce güneye, sonra kuzeydoğuya döner. Zambia ve Zimbabve sınırı boyunca doğuya doğru akar. Mozambik topraklannda güneydoğuya dönerek Hint Okyanusu’na ulaşır.
Zambia ve Zimbabve sınırında 120 metre yükseklikten dökülerek Victoria Çağlayanı’nı oluşturur. Bu çağlayan yeryüzündeki en güzel görüntülerden biridir. Zambia ve Zimbabve sının üzerinde yaklaşık 280 km uzunluğundaki Kariba Gölü’yle birleşir. 128 metre yüksekliğinde ve 686 metre uzunluğundaki Kariba Barajı Zambia ve Zimbabve’nin elektrik enerjisi gereksinimini karşılar. Irmağın Mozambik sınırı içinde kalan bölümünde Cabora Bassa Barajı yer alır.

Zambezi denizden yaklaşık 160 km uzaklıkta, Malavi Göiü’nden (eski adı Nyasa Gölü) çıkan Shire Irmağı’yla birleşir. Zambezi denize yaklaşırken birkaç kola ayrılarak geniş bir delta oluşturur. Doğu kolu kuzeyde Muselo Irmağı’nı, güneyde de ana ırmak ağzını oluşturur. Batı kanalı ise Inhamissengo ve Melambe ırmaklarına ayrılır. Ağız bölümü kum sırtlan, ivintiler ve çavlanlarla kesintiye uğrar.

Irmak havzasının büyük bir bölümü, çeçe sineklerinin bulunduğu kıyılar dışında, sığır yetiştiriciliğine elverişli çayırlık alanlardan oluşur. Kıyılarda aslan, fil, gergedan ve Afrika mandası yaşar. Shire vadisinde çay ve pamuk yetiştirilir.

Yazı etiketi: , ,

Kategori: Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Gorgoda © 2021